شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید .

مشاوران ایران

معافیت سربازی چیست

معافیت سربازی چگونه امکانپذیر می شود؟

سربازی در ایران که از آن تحت عنوان خدمت سربازی عمومی یاد می شود براساس قانون جمهوری اسلامی ایران به تمامی مردان بالای ۱۸ سال تعلق میگیرد. البته باید این مسئله را در نظر بگیرید همواره استثنایی هم وجود دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین بار سال ۱۳۰۳ بود که رضاشاه لایحه خدمت اجباری نظام وظیفه را به مجلس تقدیم کرد و به رغم مخالف‌های روحانیون آن را به تصویب رساند. بسیاری از جوانان بر این باورند که ۲ سال سربازی میتواند بهترین روزهای عمر آنها را بر باد دهد از همین رو به دنبال یافتن راه‌های مختلف برای معافیت و یا کسری هستند. اما معافیت سربازی چگونه امکان پذیر میشود؟ در این مقاله در نظر داریم شما را با انواع معافیت و شرایط آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تماس بگیرید
۷۸۰۲۴#*۶۶۵۵*

انواع معافیت سربازی

همانطور که گفته شد مردان بالای ۱۸ سال موظف به حضور در پایگاه های نظامی بوده برای گذراندن ۲ سال خدمت سربازی هستند. از همین رو به روش های مختلف برای معافیت سربازی روی می آورند. اما با انواع معافیت آشنایی دارید؟

  • معافیت کفالت
  • معافیت تحصیلی
  • معافیت پزشکی

۱- معافیت کفالت چیست؟

دقت داشته باشید معافیت کفالت تنها شامل آن دسته از افرادی می شود که مشمول شرایط زیر شوند:

– یگانه فرزند ذکور مراقب یا نگهدارنده پدر نیازمند مراقبت که قادر به اداره امور خود نباشد

– یگانه مراقب یا نگهدارنده مادر فاقد شوهر

– تنها برادر تنی سرپرست خواهر فاقد پدر، همسر و فرزند ذکور غیر محجور

-تنها برادر سرپرست برادر کبیر نیازمند مراقب و فاقد پدر و همسر و فرزند ذکور غیر محجور و فاقد شغل

– یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام

– یگانه نوه ذکورمراقب یا نگهدارنده جد فاقد فرزند یا جده فاقد شوهر و فرزند

– مشمولی که همسرش فوت نموده و از او دارای فرزند صغیر بوده مادامی که ازدواج مجدد نکرده است و یا همسری دارد که بعد از ازدواج معلول شده و نیازمند مراقبت باشد.

اگر شرایط اخذ معافیت کفالت را دارید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر و یا آگاهی از مدارک لازم جهت اخذ این نوع از معافیت سربازی میتوانید به بخش تماس باما مراجعه کرده و تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را جویا شوید.

۲- معافیت تحصیلی چیست؟

مهم ترین نکته‌ای که در رابطه با معافیت سربازی؛ خصوصا معافیت تحصیلی وجود دارد این است که تمامی دانش‌آموزانی که در مدارس مشغول به تحصیل هستند و یا دانشجویانی که در مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و يا مورد تأييد آن وزارت و دانشجويان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي يا غير دولتي داخلي و خارجي مورد تأييد وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت و طلاب حوزه‌هاي علميه كه مشغول به تحصیل هستند اما سن آنها مشمول خدمت سربازی می شود؛ از اعزام به خدمت و گذراندن دوره ضرورت معاف هستند.

دقت داشته باشید این معافیت تنها پس از گذشت یکسال از فارغ التحصیلی دانشجویان اعتبار دارد و حداکثر سن معافیت برای دانش‌آموزان ۲۰ سال تمام است. البته در مقاطع بالاتر نظیر كارداني دو و نيم سال، كارشناسي ناپيوسته و كارشناسي‌ارشد ناپيوسته سه سال، كارشناسي پيوسته پنج سال و كارشناسي ارشد پيوسته شش سال، دكتراي پزشكي پيوسته هشت سال و دكتراي تخصصي شش سال نیز میرسد. آن دسته از دانشجویانی که در حوزه عملیه مشغول به تحصیل هستند پس از اتمام تحصیل خود و یا در صورت ترك تحصيل، اخراج، انصراف يا فراغت از تحصيل، باید در کوتاهترین زمان ممکن خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی نمایند.

انواع-معافیت-سربازی

۳- معافیت پزشکی چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، اخذ معافیت پزشکی یکی از سخت ترین معافیت های سربازی به حساب می آید. زیرا شما باید از فیلترها، معاینه‌ها و آزمون های سخت پزشکی عبور کنید تا بیماری و مشکل پزشکی شما به اثبات برسد. از همین رو باید بدانید معافیت پزشکی خود به چند نوع تقسیم بندی می شود:

  • معافیت از رزم و خدمات رزم
  • معافیت موقت پزشکی
  • معافیت دائم پزشکی

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تماس بگیرید
۷۸۰۲۴#*۶۶۵۵*

معافیت از رزم

آن دسته از افرادی که دارای بیماری و عارضه ای هستند که باید با احتیاط بیشتری به زندگی خود بپردازند؛ معاف از رزم دارند. آنها از دوره آموزشی معافیت میگیرند و تنها دوره خدمت سربازی را در ۱۹ ماه سپری میکنند. حتی از انجام بسیاری از فعالیت ها و آموزش های سنگین مانند رژه و… معذور هستند. برای اطلاع از بیماری هایی که منجر به این نوع از معافیت می شود با مشاوران ایران تماس بگیرید.

معافیت موقت پزشکی

معافیت موقت پزشکی به آن دسته از افرادی تعلق میگیرد که بیماری آنها قابلیت درمان دارد. درواقع آنها باید طول درمان خود را دریافت نمایند و پس از آن مورد معاینه قرار گیرند تا وضعیتشان بررسی شود. در واقع آنها برای مدتی مشخص از اعزام و حضور در پایگاه های نظامی معاف هستند. دقت داشته باشید فرد مشمول پس از اتمام دوره درمان در صورتی که بیماری او درمان نشود میتواند مشمول معافیت دائم و یا معافیت از رزم شود. برای آگاهی از بیماری هایی که میتواند معافیت موقت سربازی را با خود به همراه داشته باشد با مشاوران ایران تماس بگیرید.

معافیت دائم پزشکی

آن دسته از افرادی که به دلایلی همچون بیماری، نقص عضو و.. توانایی حضور در پایگاه های نظامی را ندارند معافیت پزشکی دائم دریافت می کنند. این افراد با دریافت کارت معافیت دائم پزشکی نه در دوره آموزشی و نه در دوره کامل سربازی حضور به عمل نمی آورند. زیرا امکان تشدید بیماری آنها وجود دارد. برای اطلاع از سایر بیماری هایی که میتواند معافیت سربازی را برای شما به ارمغان آورد با مشاوران ایران تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تماس بگیرید
۷۸۰۲۴#*۶۶۵۵*

کلام آخر

معافیت سربازی یکی از پرطرفدارترین بحت‌هایی است که افراد خصوصا جوانان بالای ۱۸ سال به آن میپردازند و ذهن آنها را به خود مشغول کرده است. انها بر این عقیده اند که حضور دو ساله در پایگاه های نظامی میتواند منجر به هدر رفتن عمر و جوانانی آنان شود. چه بسا که در طول این مدت؛ بتوانند مشغول به کاری شده و کسب درآمد کنند. حال با توجه به اینکه سازمان نظام وظیفه تبصره ها و شرایطی را برای معافیت سربازی تعیین کرده ذهن بسیاری از افراد به سراغ کشف راهی برای استفاده از این معافیت‌ها میرود. از همین رو مشاوران ایران درصدد آن هستند تا به طور کامل اطلاعات دقیقی در این راستا خدمت جوانان ارائه دهند. با مشاوران ایران تماس بگیرید و تمامی سوالاتی که در ذهنتان وجود دارد را مطرح کنید. مطمئن باشید که پاسخ درستی در این راستا دریافت خواهید نمود.

ارسال نظر