شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید .

مشاوران ایران

همه چیز درباره دانشگاه افسری

همه چیز درباره دانشگاه افسری

دانشگاه افسری همانطور که از نامش پیداست، محلی‌ست برای آموزش نظامیان، سربازان و فرماندهان کشور. این دانشگاه که ورود به آن علاوه بر آقایان، برای خانم ها نیز امکان‌پذیر است شرایطی را فراهم می آورد تا افراد پس از اتمام دوره تحصیلات خود از مزایای زیادی بهره مند باشند که مهم ترین آن داشتن شغل است. اما نکته اینجاست که برای ورود به این دانشگاه باید با شرایط و ضوابطی آشنا شوید. از همین رو در این مقاله توضیحاتی در این راستا خدمت شما ارائه می دهیم. مطمئنا این اطلاعات میتواند آگاهی شما را افزایش داده و حتی آینده شما را دستخوش تغییرات زیادی کند. در این مقاله با ما همراه باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تماس بگیرید
۷۸۰۲۴#*۶۶۵۵*

تاریخچه دانشگاه افسری

قبل از اینکه در رابطه با ورود به دانشگاه افسری اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم؛ مطمئنا خالی از لطف نیست که با تاریخچه آن آشنا شوید. تاریخچه‌ای جذاب که به دوران محمد شاه پهلوی برمیگردد. در واقع قبل از سال ۱۳۰۳ آموزش نظامیان در مدارسی همچون كامران ميرزا، دارالفنون، مشيرالدوله، ديويژيون قزاق، بريگاد قزاق، ژاندارمري قشون ونيات صورت میگرفت. اما این افراد برای آموزش‌های بیشتر و ورود به دانشگاه مجبور به ترک وطن و مراجعه به کشورهای پیشرفته بودند. از همین رو در سال ۱۳۰۳ به منظور کمبود افسران، آموزشگاه ستواني در دانشگاه افسري كنوني تشكيل شد که طول دوره آن يكساله بود. این دانشگاه که هم اکنون تحت عنوان دانشگاه افسری امام علی شناخته می شود در ابتدا صاحب منصبی نام داشت که جزء قدیمی ترین مراکز آموزش عالی در سطح کشور به شمار می‌آید که توسط رضا شاه پهلوی تاسیس گردیده است.

مدرسه صاحب منصبی در سال ۱۳۱۴ نام خود را به دانشکده افسری تغییر داد و با استفاده از اساتید ایرانی و خارجی و البته بهره‌گیری از آموزش‌های کلاسیک و نوین افسران نیروهای سه‌‌گانه و نوپای ارتش شاهنشاهی با محوریت نیروی زمینی در رسته‌های پیاده، سواره، توپخانه و بعدها مهندسی و اردونانس فعالیت خود را ادامه داد. شاید این مسئله برایتان جالب باشد که بدانید تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی این روند ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۳۵۷ نام آن به دانشگاه افسری امام علی تغییر پیدا کرد و در سال  1358 تغییرات گسترده‌ای در نظام آموزشی آن به وجود آمد. به‌گونه‌ای که دانشجویان در مدت ۳ سال، هفت ترم تحصیلی را میگذراندند. در سال ۱۳۶۷ نیز این دانشگاه باز هم شاهد تغییرات بود و دانشجویان باید دروس مربوطه را در ۴سال و هشت ترم تحصیلی به پایان میرسانند. همچنین چندین رشته با گرایشات مختلف به آن افزوده شد.

شرایط-ورود-به-دانشگاه-افسری

دانشکده‌های دانشگاه افسری امام علی

این دانشکده ها عبارتند از:

 • دانشکده فنی و مهندسی
 • دانشکده علوم پایه
 • دانشکده مدیریت
 • دانشکده علوم و فنون هلیکوپتر

آن دسته از دانشجویانی که در آزمون ورودی دانشگاه افسری امام علی شرکت می کنند، پس از قبولی و البته گزینش؛ باید به مدت ۸ هفته در یک دوره رزم مقدماتی حضور یابند. این دوره در یکی از مراکز آموزشی نزاجا صورت میگیرد. پس از آن باید ۱۳۲ واحد دروس عمومی، نظامی، پایه، اصلی و گرایشی را در طول مدت ۶ ترم تحصیلی سپری نمایند. پس از فارغ التحصیلی حال نوبت به دروس تخصصی رسته‌ای میرسد که باید ۲۸ واحد را در ترم ۷ به مراکز مقدماتی نزاجا اعزام شده و سپری نمایند. دقت داشته باشید علاوه‌بر آموزش‌های علمی در ساعات صبح،آموزش هاي فوق برنامه نظير زبان انگليسي، رايانه، ورزش هاي رزمي، خطاطي، حفظ و قرائت قرآن، اينترنت، بازديد از مراكز فرهنگي و … در ساعات بعدازظهر اجرا مي‌گردد.

پس از تمام این دوره و البته یک ترم نظامی که شامل گذراندن دوره‌های آموزشی سخت و طاقت‌فرسا در کوهستان، رزم در کویر، رزم در جنگل، و رزم در برف و سرمای شدید، دوره تکاور، دوره کماندو، دوره چتربازی و رزم در شرایط ویژه و زندگی در شرایط سخت پس از دانش‌آموختگی به درجه ستوان دومی نائل شده و به یگانهای رزمی یا ستادی جهت ادامه خدمت معرفی می‌شوند. همچنین امکان ادامه تحصیل برای دانش آموختگان این دانشگاه در صورت موافقت یگان خدمتی در کلیه دانشگاه‌های کشور میسر می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تماس بگیرید
۷۸۰۲۴#*۶۶۵۵*

شرایط پذیرش دانشگاه امام علی

تمامی دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان رشته‌هاي رياضي‌ و فيزيك، علوم تجربي، علوم انساني و معارف اسلامی میتوانند از طریق آزمون اختصاصی و البته مصاحبه حضوری در دانشگاه افسری امام علي (ع)، خاتم الانبیاء (ص)، هوایی شهيد ستاري، علوم دريائي امام خميني(ره) و فارابي و امام حسین مشغول به تحصيل شوند. همچنین باید از شرایط زیر بهره مند باشند:

 • متدين به دين مبين اسلام
 • تابعيت جمهوري اسلامي ايران (ايراني ‌الاصل بودن و عدم سابقه تابعيت بيگانه)
 • ايمان به انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي ايران و آمادگي فداكاري در راه تحقق اهداف آن    اعتقاد و التزام عملي به ولايت مطلقه فقيه
 • فقدان محكوميت مؤثر كيفري و محكوميت ناشي از اقدام عليه امنيت كشور، انقلاب و نظام جمهوري اسلامي ايران
 • نداشتن عضويت يا وابستگي و هواداري از احزاب ، گروه‌ها و سازمان‌هاي سياسي
 • دارابودن حداقل سن ۱۶ سال تمام و حداكثر ۲۲ سال و در صورت انجام خدمت سربازي مدت خدمت ضرورت به حداكثر سن داوطلب
 • حداكثر سن براي رشته خلباني هواپيما ۲۰ سال مي‌باشد
 • عدم معروفيت به فساد اخلاقي برابر ضوابط گزينش .۱۰- دارا بودن سلامت جسم و روان(برابر معاينات استخدام)

دانشگاه افسری بانوان

آن دسته از خانم‌هایی که علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه افسری هستند باید بدانند که قبل از هرچیزی باید رتبه مجاز را در کنکور سراسری برای ورود به این دانشگاه را کسب نمایند. پس از آن ملزم به مصاحبه حضوری و اثبات توانایی‌های عملی و جسمانی دارند. دقت داشته باشید که این مصاحبه تنها با منوط به مطرح کردن سوالات و در نتیجه پاسخ دادن به آن است. شرایط ورود به این دانشگاه نیز به شرح زیر است:

 • برخورداری از سلامت روانی و جسمانی و همچنین رعایت موازین اسلامی برای کلیه متقاضیان شرکت کننده این دانشگاه از الزامات عمومی می باشد.
 • برخورداری از سلامت فیزیکی با توجه به رشته مورد انتخابی برای کلیه متقاضیان الزامی می باشد .
 • آن دسته از داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت نموده اند، در صورت کسب رتبه مجاز و صدور کارنامه خواهند توانست در هر یک از رشته های این دانشگاه ثبت نام و انتخاب رشته نمایند .
 • دارا بودن تابعیت جمهوری اسلامی
 • پذیرش داوطلبان به صورت نیمه متمرکز و در صورت قبولی در مصاحبه نهایی خواهد شد .
 • نداشتن هیچ گونه سوء سابقه برای شرکت کنندگان الزامی می باشد .
 • نداشتن اعتیاد به هر یک از مواد مخدر
 • عدم حضور و تعهد به هیچ یک یاز احزاب و گروه های سیاسی و معارض با نظام جمهوری اسلامی ایران

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تماس بگیرید
۷۸۰۲۴#*۶۶۵۵*

کلام آخر

مطمئنا ورود به دانشگاه افسری مستلزم در اختیار داشتن اطلاعات بسیار زیادی‌ است که در این مقاله گنجیده نمی شود. آن دسته از افرادی که تمایل دارند تا در آزمون های ورودی این دانشگاه شرکت نمایند و یا از خدمات، مزایا و البته شرایط ورود به آن مطلع شوند میتوانند با مشاوران ایران تماس حاصل نموده و علاوه بر کسب اطلاعات قدمی محکم و آگاهانه جهت رسیدن به خواسته‌هایشان بردارند. با مراجعه به بخش تماس باما میتوانید نیاز خود را برآورده سازید.

ارسال نظر