علت ناخن جویدن کودکان

صفحه اصلی/نظام وظیفه/علت ناخن جویدن کودکان

علت ناخن جویدن کودکان

ناخن جویدن از کجا شروع می شود؟

ناخن جویدن در پسران نسبت به دختران شایع تر است و در موقعیت های ناآرام، پراسترس، گرسنگی، خستگی و عدم فعالیت تشدید می شود. در برخی موارد ناخن جویدن می تواند علامت نوعی اختلال ذهنی یا احساسی باشد. در واقع علت ناخن جویدن، وسواسی ترکیبی از عوامل زیستی و محیطی است.

گاهی این رفتارها در حیوانات هم دیده می شود که اغلب نوعی مکانیسم آرایشی و بهداشتی در مغز تلقی می شود که برای تمیز کردن خود از آن استفاده کرده، منجر به بروز این رفتارها می شود. به عنوان مثال، دانشمندان موش هایی را مورد بررسی قرار داده اند که فاقد یک ژن خاص هستند و انجام بیش از حد رفتار ذکر شده باعث کچل شدن نقاطی از موهای آنها می شود. این رفتار موش ها تحت شرایط استرس زا تشدید می شود.

علل و دلایل ناخن جویدن چیست؟

از علل اصلی ناخن جویدن می توان به استرس و خستگی اشاره کرد. برخی افراد با این کار از اضطراب رها می شوند و وقتی ذهن آنها خسته است، قسمتی از بدن خود را درگیر کاری می کنند.

کودکان و حتی افراد بالغ در واکنش به استرس برای رهایی از احساسات سرکوب شده خود از مکانیسمی تطبیقی استفاده می کنند که به نوعی رفتار عادتی بدل می شود.

بیشتر این افراد اغلب تصویر ضعیفی از خود در ذهن داشته، به خاطر مشکلات و اضطراب هایی که در درونشان ریشه دارد، خود را تنبیه می کنند. در حقیقت این رفتار جایگزینی منطقی برای مشکل آنهاست. برخی تنها در خواب شروع به جویدن ناخن ها می کنند که این امر مرتبط با استرس ناشی از خواب یا رویای آنهاست.

تنهایی و وراثت هم می توانند دلایل دیگری باشند که فرد را ترغیب به ناخن جویدن می کنند. افرادی که دارای عادات وسواسی هستند و زیاد دست هایشان را می شویند، بیشتر دچار این رفتارها می شوند.

جالب است بدانید با وجود تمام ضررهایی که این رفتار در پی دارد، برخی به این کار ادامه می دهند. یک دلیل این است که افراد با ناخن جویدن سعی می کنند خود را آرام کنند. زمان استرس، افراد به دنبال راهی برای آرام کردن خود می گردند و برخی تصور می کنند با جویدن ناخن ها احساس آرامش بهتری دارند و در واقع این رفتار در سیستم عصبی آنها اثر آرامبخش داشته و سطح تحریک را پایین می آورد.

دلیل دوم برای ادامه این رفتار تحریک است.
به عبارت دیگر زمانی که فردی خسته و غیرفعال است،
ناخن جویدن سیستم عصبی را تا حد مورد نیاز تحریک می کند. این کار آنها را هوشیار نگه می دارد.

دلیل دیگری که افراد را وادار به جویدن ناخن ها می کند،
کمال گرایی است. به این معنا که برخی به خاطر
بد حالت بودن ناخن های خود سعی دارند با جویدن آنها به شکل مورد نظرشان برسند و رفته رفته این کار به عادت تبدیل می شود.

راه های مقابله با ناخن جویدن

شاید تصور کنید ناخن جویدن مشکل حادی نیست که بخواهید به درمان آن فکر کنید، در حالی که تداوم این رفتار علاوه بر اثرات سوئی که به جای می گذارد، موجب بروز اختلالاتی در روند زندگی و کار و ارتباطات شما می شود. در روش های درمان دارویی، بیشتر از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنند و چند هفته زمان می برد تا اثرات اولیه ظهور کند.

البته دارو درمانی شاید تا حدود ۶۵ درصد به بهبود شما کمک کند، ولی در اصل به عنوان یک درمان مکمل مورد استفاده قرار می گیرد. در درمان های طبیعی، برخی افراد از اینوزیتول ویتامین B استفاده می کنند که نیاز به ناخن جویدن را کاهش می دهد.

این ماده در بدن به انتقال دهنده های عصبی تبدیل شده، فعالیت سروتونین را در مغز کاهش می دهد. اینوزیتول را باید در مقادیر بالا مصرف کنید، ولی به خاطر محلول در آب بودن ویتامین B، سمی در بدن ساخته نمی شود.

سامانه تلفنی مشاوران ایران

سامانه تلفنی مشاوران ایران ، ارزانترین سامانه تلفنی در کل کشور می باشد .دیگر نیاز نیست با شماره های 9090و 7070 در تماس باشید .زیرا شما پس از برقراری ارتباط و گرفتن این شماره های. به سمت هزینه های بسیار زیادی رفته زیرا این شماره ها برای شما به. صورت دقیقه ای 2.500 الی 3.000 تومان حساب می شود که با احتساب ارزش افزوده .و مالیات این مبلغ به 3.500 الی 4.000 تومان می رسد.و این بدان معنی است که اگر شما فقط 5 دقیقه صحبت کنید .روی قبض تلفن شما با احتساب ارزش افزوده و مالیات .مبلغ 17.500تومان تا 20.000 تومان حساب می شود .

…..

اما سامانه تلفنی مشاوران ایران که خدمتی نوین می باشد. برای سهولت .در کار هموطنان و همین طور مقرون به صرفه بودن آن بدین صورت عمل می کند. که شما زمانی که با تلفن همراه خود ،کد .مشاوران ایران را می گیرید تنها با پرداخت 10.000 تومان بدون ارزش افزوده.و مالیات ( یعنی از حساب .شما فقط 10.000تومان ) کسر .می شود و شما براحتی می توانید با مشاوره های خود ارتباط بگیرید .و بدون محدودیت در زمان ، صحبت کنید یعنی شما می توانید به هر. مدت زمانی که مد نظرتون باشد با مشاوران خود صحبت کنید .

این بدان معنی می باشد که شما با پرداخت فقط 10.000 تومان بدون ارزش .افزوده و مالیات می توانید بدون محدودیت در. زمان با مشاوران خود صحبت کنید ...این مزیت سامانه تلفنی مشاوران ایران باعث شده است که در کنار کیفیت بسیار بالا مشاوران در سامانه مشاوران ایران .، این سامانه را ارزانترین سامانه تلفنی کشور دانسته .که در 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز آماده پاسخگویی. به سوالات شما عزیزان ، همینطور پیگیری پرونده شما در زمینه نظام وظیفه و تحصیلی و کنکور می باشد ..

جهت مشاوره با شماره کد #78024*6655* تماس حاصل فرمایید .

روش اول استفاده از کد های اس اس دی

1- با تلفن همراه خود شماره زیر را وارد کنید

2- مبلغ را از طریق موبایل پرداخت کنید و منتظر پیامک اطلاعات بمانید

3- با شماره هایی که برایتان ارسال شده تماس بگیرید و نامحدود و بدون هزینه اضافی صحبت کنید

78024#*6655*

روش دوم خرید انلاین تیکت

1- دکمه زیر را فشار دهید و پرداخت انلاین را انجام دهید و منتظر پیامک اطلاعات بمانید

3- با شماره هایی که برایتان ارسال شده تماس بگیرید و نامحدود و بدون هزینه اضافی صحبت کنید

ثبت ديدگاه